Audiometria tonalna – pozwala ocenić zdolność słyszenia cichych dźwięków, czyli wyznaczyć próg słyszenia. Do badanego ucha, poprzez słuchawkę, podawane są pojedyncze dźwięki niskich, średnich i wysokich częstotliwości. Pacjent sygnalizuje, że usłyszał dźwięk naciskając przycisk. Wynik audiometrii pozwala ustalić czy występuje norma słuchowa czy jest niedosłuch oraz wskazuje czy jest konieczność odbycia wizyty u lekarza laryngologa. Badanie audiometrii tonalnej wykonuje się na specjalnym urządzeniu – audiometrze. Wynik, który uzyskujemy to audiogram. Takie badanie wykonujemy w kabinie ciszy aby ograniczyć dźwięki otoczenia

Audiogram dla ucha prawego (kolor czerwony) i dla ucha lewego (kolor niebieski)

Jak odczytać wynik audiometrii tonalnej?

Na osi odciętych znajdują się częstotliwości (Hz) odpowiadające dźwiękom od niskich buczących (np. 125 Hz), po wysokie piszczące (np. 8kHz). Na osi rzędnych zaznaczone są punkty, w których pojawiły się dźwięki (dB HL). W ten sposób wyznaczana jest krzywa, która przedstawia próg słyszenia.
Dźwięki poniżej krzywej (kolor niebieski – ucho lewe, kolor czerwony – ucho prawe) są słyszalne przez osobę badaną. Dźwięki powyżej wykresu nie są słyszalne.
Szary obszar (banan mowy) na wykresie przedstawia zakres słyszenia mowy. Jeżeli wykres nachodzi na obszar mowy oznacza to, że osoba badana nie słyszy dźwięków mowy znajdujących się powyżej krzywej. Wynik podawany jest w dB.

Stopień uszkodzenie słuchu:

niedosłuch lekki – 20-40 dB

niedosłuch umiarkowany – 41-70 dB

niedosłuch znaczny – 71-90 dB

niedosłuch głęboki – powyżej 90 dB

Audiometria mowy – jest uzupełnieniem do audiometrii tonalnej, pozwala na ocenę zrozumiałości mowy. Badanie wykonuje się za pomocą audiometru i polega na odtwarzaniu specjalnie przygotowanych list słownych. Pacjent musi powtórzyć słowa, które usłyszy w słuchawce.

Krzywa artykulacyjna dla ucha prawego (kolor czerwony) i dla ucha lewego (kolor niebieski)

Na osi odciętych odczytujemy natężenie (dB), a na osi rzędnych – procent prawidłowo powtórzonych słów. W ten sposób powstaje krzywa artykulacyjna.

Audiometria impendancyjna (tympanometria) – jest to badanie obiektywne, czyli bez czynnego udziału pacjenta. Badanie tympanometryczne daje informację czy ucho środkowe działa prawidłowo, pomaga przy rozpoznaniu takich schorzeń jak: dysfukcja trąbki słuchowej, wysiękowe zapalenie ucha, otoskleroza, przerwanie łańcucha kosteczek. Badanie wykonywane jest za pomocą audiometru impedancyjnego i sondy umieszczonej w uchu pacjenta. Urządzenie mierzy podatność błony bębenkowej przy zmieniającym się ciśnieniu. Badanie pozwala również na zbadanie odruchu z mięśnia strzemiączkowego (jest to odruch obronny ucha na nagłe, głośne dźwięki).

Tympanogram przedstawia krzywą typu A

Jak odczytywać wynik tympanometrii?

  • krzywa typu A wynik prawidłowy

  • krzywa typu B wynik nieprawidłowy (krzywa jest wypłaszczona)

  • krzywa typu C wynik nieprawidłowy (szczyt krzywej przesunięty jest w stronę wartości ujemnych ciśnienia)

Badania słuchu wykonywane są w kabinie audiometrycznej

Wizyty domowe – Przeprowadzamy badania słuchu, konsultacje oraz dopasowujemy aparaty słuchowe w domowych warunkach. Możemy do Państwa dojechać na terenie Poznania oraz okolic. Zachęcamy do kontaktu telefonicznego – udzielimy wszelkich odpowiedzi oraz uzgodnimy dogodny termin.